درباره خوزستان

درباره خوزستان

جمعیت

استان خوزستان با حدود ۶۴ هزار كیلومتر مربع وسعت، حدود ۴ درصد از كل مساحت كشور را به خود اختصاص داده است كه از این حیث دهمین استان كشور محسوب می شود. براساس آخرین تقسیم‌های كشوری، این استان دارای 27 شهرستان بوده است. براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن كه در سال 1395 انجام شد، كل جمعیت استان در این سال حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است.

نقشه خوزستان

تولید ناخالص داخلی

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در بررسی تولید ناخالص داخلی به تفکیک استان‌ها گزارش کرد پس از استان تهران، رتبه دوم، در اختیار استان خوزستان با ۱۷۶ هزار میلیارد تومان تولید در سال ۹۴ است. این استان بیش از ۱۴ درصد از کل تولید کشور در سال مورد بررسی را پوشش داده است. تولید ناخالص داخلی یک استان به معنی برآورد ریالی ارزش کل کالاها و خدمات نهایی تولید شده در هر یک از استان‌های کشور برای یک دوره زمانی معین (سالانه) است.

 

ساختار اقتصاد

از ظرفیت‌های بالقوه استان كه می‌توان به آن اشاره كرد برخورداری از معادن عظیم نفت و گاز و صنایع بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی همچنین صنایع بزرگ فلزی و صنایع كانی غیرفلزی (صنایع سیمان و گچ)، وجود نیروگاه‌های بزرگ آبی و حرارتی در استان و قابلیت احداث نیروگاه‌های جدید در كنار مراكز مصرف و نیز قابلیت اتصال شبكه برق استان به كشور عراق و كشورهای حاشیه خلیج‌فارس است. وجود قابلیت‌های متعدد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در منطقه هم كه ناشی از پیشینه طولانی صنعت نفت در استان خوزستان است، موقعیت ویژه‌ای را برای این استان جنوبی فراهم كرده است. برخورداری از ۲۲ شهرك صنعتی در پهنه استان و مراكز آموزش عالی و نیروهای متخصص و خبره در بخش صنعت در كنار سایر قابلیت‌های استان در بخش‌های كشاورزی، بازرگانی خارجی و حمل و نقل بین‌المللی، درمجموع زمینه مناسبی را برای توسعه همه‌جانبه بخش صنعت در استان فراهم آورده است.

اقتصاد خوزستان

موقعیت جغرافیایی

از سوی دیگر، موقعیت ویژه جغرافیایی استان در تعامل با منطقه و جهان و ارتباط با آب‌های آزاد بین‌المللی (به عنوان ترمینال جنوبی كریدور ارتباطی شمالی – جنوبی كشور در محور غرب)، برخورداری از امكانات بندری بسیار مناسب با ظرفیت بالا به ویژه در بندر امام كه دارای كمترین فاصله با مراكز جمعیتی كشور نسبت به سایر بنادر جنوبی ایران است و همچنین برخورداری از راه‌آهن و فرودگاه‌های متعدد و زیرساخت‌های لازم، برخورداری از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام، منطقه آزاد اروند (آبادان – خرمشهر) و در نهایت، بازارچه‌های مرزی كه همه این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها بستر را مناسبی برای رشد و پیشرفت استان در بخش‌های بازرگانی خارجی و حمل‌ونقل بین‌المللی فراهم آورده است.

از اصلی‌ترین امكانات و قابلیت‌های توسعه استان خوزستان كه می‌توان به آن اشاره كرد، جاری بودن بخش عظیمی از آب‌های سطحی كشور و وجود رودخانه‌های پرآب و دائمی کارون، کرخه، دز، زهره، جراحی، مارون و اروندرود معادل ۳۲ میلیارد متر مكعب (یك سوم آبهای جاری كشور) و برخورداری از سدهای عظیم و متعدد احداث شده یا در حال احداث در مناطق مختلف استان و امكان استفاده چندمنظوره از آنها به منظور توسعه بخش‌های كشاورزی، شیلات، انرژی و تأمین آب شرب است.

 

پوشش گیاهی

از دیگر امكانات استان وجود منابع قابل توجه خاك و پوشش گیاهی، برخورداری از اقلیم مناسب و امكان كاشت و برداشت سه نوبت محصولات كشاورزی در بخش وسیعی از استان، وجود نخلستان‌های وسیع در سطح استان و قابلیت چشمگیر توسعه فعالیت‌های كشاورزی و صنایع جانبی در این زمینه است، وجود ذخایر با ارزش آبزیان، بنادر صیادی، ناوگان صیادی و مجتمع‌های بزرگ پرورش ماهی و میگو و مجتمع‌های دامپروری، برخورداری از عرصه‌های مستعد كشت علوفه و برخورداری از ۹ واحد بزرگ كشت و صنعت نیشكر با وسعت حدود ۱۱۰ هزار هكتار و صنایع متعدد و متنوع وابسته به آن (واحدهای كاغذ سازی، نئوپان و فیبر فشرده، خوراك دام، الكل سازی، سركه، مخمر و غیره)، از دیگر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استان است كه نقش بسزایی در توسعه و پیشرفت این منطقه دارد. برخورداری از مراكز آموزش عالی و نیروهای متخصص و خبره در بخش كشاورزی، برخورداری از نیمی از مساحت تالاب‌های بین‌المللی و ارزشمند كشور و … نیز در مجموع زمینه بسیار مناسبی برای پیشرفت همه جانبه فعالیت‌های كشاورزی، مرتع‌داری، دامپروری، شیلات و آبزیان، دام و طیور و … را برای استان فراهم آورده است.

نیشکر خوزستان

کشاورزی

طبق آخرین آمار رسمی منتشر شده ی وزارت جهادکشاورزی، بیشترین میزان تولید محصولات زراعی در سال ۱۳۹۶ متعلق به استان خوزستان می باشد که توانسته است ۱۸/۵ درصد از کل تولید کشور را به خود اختصاص دهد. از این میان می توان به رتبه نخست در میزان تولید غلات آبی (۱۶ درصد از کل کشور) و محصولات زراعی صنعتی (۵۲ درصد از کل کشور) اشاره نمود. محصولات استراتژیکی که آمار از اهمیت بالای استان در کشاورزی ایران نمایان می کند. گندم (۱۵ درصد)، ذرت دانه ای (۳۷ درصد)، شلتوک (۶ درصد)، چغندرقند (۹ درصد)، کلزا (۱۰/۵ درصد)، کنجد (۱۲ درصد) و نیشکر (۱۰۰ درصد) از نمونه های آن می باشند.

 

میزان تولید

لازم به ذکر است بیشترین میزان تولید حبوبات آبی در کشور پس از استان فارس، خوزستان با ۱۴/۹ درصد تولید می باشد. در تولید نباتات علوفه­ای پس از استان تهران (۸/۳ درصد)، استان خوزستان با ۸/۱ درصد در رتبه دوم قرار دارد. بیشترین میزان تولید سبزیجات (سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و سایر سبزیجات) در کشور متعلق به خوزستان با ۹/۳ درصد است. در عین حال، این استان با ۱۰ درصد از کل میزان تولید محصولات جالیزی (خربزه، خیار، هندوانه و سایر محصولات جالیزی) در جایگاه چهارم کشوری قرار دارد. یکی دیگر از زمینه های پر امید کشاورزی استان، تولید خرما و میوه های گرمسیری می باشد که در حال حاضر تولید خرمای استان با ۱۳/۵ درصد در رتبه چهارم کشور قرار دارد.

نحلستان های خوزستان

استان خوزستان از جهت پتانسیل و قابلیت های كشاورزی در كشور بی نظیر و در دنیا از نقاط ممتاز می باشد. از حیث زمین و مرغوبیت خاك و حاصلخیزی، یكی از بهترین جلگه های ایران است و فراوانی آب، وسعت و باروری خاك و تنوع طبیعی، این دیار را به جلگه ای زرخیز و پربركت تبدیل نموده كه در صورت استفاده درست و برنامه ریزی های كشاورزی مكانیزه به تنهایی می تواند كشور را به لحاظ فرآورده های كشاورزی تأمین نماید.

.برای بزرگنمایی پوستر روی آن کلیک کنید

اطلاعات تماس

تلفن دبیرخانه
061-33364057
0991-5676-271
ایمیل دبیرخانه
info@cbem.ir
آدرس دببرخانه :
خوزستان، اهواز، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشکده کشاورزی ، گروه مهندسی بیوسیستم، دبیرخانه کنگره
محل برگزاری:
اهواز - دانشگاه شهید چمران اهواز